piątek, 13 listopada 2015

Steve Reid - Daxaar.

Znajomy sąsiad raz po raz podrzuca mi nowe płyty przy których moje oko nawet by nie "przystanęło". 
Kilka dni temu otrzymałem płytę Steve Reid Ensemble - Daxaar.
Jest to płyta, która została nagrana w Senegalu w składzie liczącym osiem osób. 
Muzykę nagrano w Studio Dogo Dakar w 2007 roku.

Może kilka słów o tytułowym muzyku. 
Grał z największymi z największych jeśli chodzi o "czarną muzykę" a więc: James Brown, Sun Ra, Miles Davis, Ornette Coleman, już przy takim składzie każdemu kto siedzi w muzyce robi się "ciepło". 
Steve Reid ma za sobą także ... więzienną przeszłość ponieważ odmówił zapisania się do armii USA, która walczyła wówczas w Wietnamie. Po tym epizodzie przeprowadził się do Europy gdzie współtworzył scenę około jazzową.

Daxaar to bardzo dobra płyta, znajdziemy na niej bardzo lekkie, zwiewne kompozycje, które można określić jako jazz-rock. Spora zasługa gitar i klawiszy, które wrzucają muzykę na inne tory.
Płytę otwiera utwór "Welcome" - to chyba taki typowy afrykański utwór jaki laik-europejczyk może sobie wyobrazić. Lekka gitarka, typowo afrykańskie śpiewy, jest "słonecznie i kolorowo".
Kolejny utwór "Daxaar" pokazuje nam zupełnie inne oblicze, lekka gra perkusji, konga, zwiewne klawisze i gitary wnoszą nam powiew afrykańskiego wiatru.
"Jiggy Jiggy" - to już prawdziwie funkujący puls, gra fletu zwiewnie majaczy w tle, gitara niesie nas przez cały utwór - jest świetnie !
"Dabronxxar" - to chyba zaginiony utwór z sesji "Bitches Brew", kwaśny plamy dźwiękowe, trąbka, gitara, Miles uśmiecha się z góry na pewno!.
"Don't Look Back" - utwór kojarzy mi się z ... The Doors a to zasługa klawiszy, które grają monotonny dźwięk, perkusja świetnie wystukuje rytm ... chyba powoli zakochuję się w tej płycie !!!
Już nie będę więcej pisał tego trzeba posłuchać!
Jeśli ktoś chce się odprężyć po ciężkim dniu to tutaj na YT można przesłuchać.
Wzmacniacze na FULL. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz